úterý 20. července 2021

SP Chamonix a SP Briancon - 2x 3.místo!!!

 Uff, to byl týden. Stále to zpracovávám, rovnám si myšlenky, cítím se namotivovaně, ve formě, šťastně. Povedly se dvě medaile – neskutečný. Medaile beru s pokorou, neboť tu chyběla velká trojka připravující se na olympiádu – Adam Ondra, Alex Megos a Jakob Schubert, ti by pravděpodobně do stupňů vítězů promluvili.

Francie

Uplynulý týden se konaly dva světové poháry ve Francii v krásných lokalitách Chamonix a Briancon. Razím s rodinkou, pohoda na závodech je pro mě důležitá, mohu se alespoň psychicky odreagovat při přebalování a zároveň je tu velká podpora od Kačky. V první kvalifikaci v Chamonix udělám malinkou chybku, těsně pod Topem se špatně postavím a šmyknu, druhá cesta je brutal silovka a v té se mi zadaří dolézt mezi nejlepšími a postoupit do semifinále z děleného 13. místa. Semifinále se kvůli počasí leze trochu neobvykle ještě ve stejný den a vychází mi skvěle, ve vytrvalostní cestě nechybuji a dolézám do závěrečného headwallu, vypadá to na těsný nepostup do finále, ale ti nejlepší z kvalifikace chybují a nakonec postupuji ze 6. místa do svého 3. finále v lezení na obtížnost v životě.


Semifinále by Zumr

Semifinále IFSC

Po takovém semifinále kluci usnou jako dudci, já jsem ale plný emocí a dlouho do noci si opakuji momenty ze semifinálové cesty a těším se na finále. Čekání na finále je zdlouhavé, v Chamonix prší, člověk nechce moc jíst, moc ležet ani být příliš aktivní, aby byl večer na 100% ready. Finále v Chamonix je výjimečné, v pozadí Mont Blanc, spousta diváků, krásný zážitek. Do cesty nastoupím klidně, rozjedu to od začátku, při nálezu do převisu mě překvapí, jak špatné chyty jsou, a vracím se. To je chyba, která mě stojí síly, a pak je to boj o každý chyt, cesta je brutální, dolézám kousek za polovinu a myslím si, že se z 6. místa příliš neposunu. Jenže s dalšími závodníky se ukazuje, jak moc je ta cesta těžká, a stoupám pořadím až na neskutečné 3. místo! Euforie! 

Finále by Zumr

Stupně vítězů by Lenadrapella

Finále IFSC

Další dny trávíme v Chamonix, v plánu bylo užít si atmosféru Chamonix v plné kráse, ale počasí trochu kazí plány, dáme jeden trénink na místní stěně a přesun do Brianconu.

Chamonix 

Do Brianconu se těším, je tam největší převis na okruhu Světového poháru,. Snad budou těžké kvalifikace, říkám si. A byly. Hodně těžké cesty, nepadne ani jeden Top, cestami procházím perfektně a výsledkem je 4. postupové místo do večerního semifinále. Semifinále je trochu více vytrvalostní, cestou procházím dobře, běžím a dolézám kousek pod Top, z reakcí publika cítím, že to bude dobré, a dokonce další postup do finále, yes!

Semifinále by Virt

Semifinále IFSC

Nakonec poměrně pohodlný postup, opět ze 4. místa, dost dobrej den. Opět poměrně dlouhé čekání na finále, ale užíváme krásného prostředí s rodinkou, kluci mě nabíjejí energií. Při finále se střídá silný déšť se slunečními paprsky, na lezeckou podmínku to naštěstí nemá vliv. Finálová cesta vypadá poměrně těžce, ale nakonec to není takové peklo jako v Chamonix. Cesty v kolech na Onsight se mi lezou dobře, díky zkušenostem se mi daří trefovat správné sekvence kroků, na startu to nakopnu a hrnu to, co to dá. V cestě tentokrát dělám jen malinkou chybku, dolézám do závěrečného headwallu, malý odpočinek a chci valit dál, následuje malá oblinka, překvapuje mě, jak je špatná, v tu chvíli si uvědomím, že jsem měl odpočinout déle, zkusím poskočit do spoďáčku a jdu k zemi. Jsem spokojený , ale cítím, že to mohlo být lepší, ale vyvarovat se chybiček ve finále téměř nejde. Výkonem se dostávám do vedení, lezou ještě tři lezci, Dimitry překvapuje a přelézá mě, Sean Bailey, taky tak trošku překvapivě, padá pode mnou, mám jistotu další bedny. Stefano Ghisolfi leze rozvážně, na hraně převisu uklouzne a neskutečně se udrží na stěně, dolézá nejdál a zaslouženě vítězí. Pro mě tedy další bronzová medaile!

Finále by Slooten

Stupně vítězů by Slooten

Finále IFSC

Moc všem děkuji za hezké zprávy a blahopřání, je skvělé cítit tu podporu! Teď neusnout na vavřínech a valit trénink dál, už za měsíc mě čeká Rockmaster v kolébce sportovního lezení italském Arcu a pár dní poté další kolo Světového poháru ve slovinské Kranji!
 
 
Wow, what a week this was! I'm still processing it and trying to sort out my thoughts a bit. I feel motivated and happy and I'm in a great shape. I scored two medals - unbelievable! I need to remain modest, though, as the three cool Olympic guys (Adam Ondra, Alex Megos and Jakob Schubert) were missing in the competitions, and I think they would have a lot to say about who should sttand on a podium.

Last week two rounds of World Cup took place in France: one in Chamonix and the other one in Briancon. I took my family with me, it's important to feel relaxed and changing diapers is great relaxation, indeed. And Kačka's support is super important. I made a small mistake during the first qualification in Chamonix, I slipped right under the top. The second route is a brutal power climb and I'm among the best ones, so I pass to the semifinal from a shared 13th place. Due to the weather the semifinal takes place on the very same day as the qualification, which is a bit unusual, but I'm doing great. I make no mistakes on the route and reach the final headwall. It looks like I won't make it to the final, but the guys who were best in the qualification made some mistakes, so in the end I'm 6th and I pass to the final of a lead climbing competition for the third time in my life.

After such a dramatic semifinal my boys sleep like logs, I'm full of emotion, though, and keep reliving the semifinal route until late at night. I'm loooking forward to the final a lot. Waiting for it is looong, it's raining in Chamonix and I don't want to eat or lie too much, nor to be active too much, so that I'm 100% ready.

The final in Chamonix is extraordinary, with Mont Blanc in the background and huge audience. An amazing experience, really. I start calm and proceeed quickly, at the beginning of an overhang I'm surprised by some bad holds, so I return and this mistake costs me lots of strength. After that it's quite a struggle for each hold, the route is cruel, I barely get to the second half and I don't think I would score better than the 6th place, but it turns out that the route is really super hard, so in the end I score the unbelievable 3rd place! I'm ecstatic!

We spend the following days in Chamonix for we planned to enjoy the place but the weather ruins it, so we just have one traning session in the local gym and then we move to Briancon.

I'm loooking forward to Briancon – there is the biggest overhang of the World Cup – and I hope the qualification routes will be tough. And sure they were! The routes were super hard, none scored the top. I'm climbing smoothly and I pass to the semifinal from the 4th place. The semifinal route is more about endurance and I'm doing quite well, I get very close to the top and from the reactions of the audience I guess it's good. I pass to the final, yes!

Eventually, I pass from the 4th place again, I have a good day, really. Again, we wait for the final long time, but we like the place so we enjoy it. My boys are amazing source of energy for me. During the final the rain is followed by sunshine and vice versa, fortunately this doesn't impact the climbing conditions. The final route looks hard but in the end it's not as bad as the one in Chamonix. I enjoy the onsight climbing, thanks to my experience I manage to do the right sequences of moves, I only make one tiny mistake and climb to the final headwall. There I take a break and want to go on, but on the next round hold I realize that I should have rested more. I try to jump to the undercling and I go down. I'm happy, though. I feel it could have been better but it's almost impossible not to make mistakes in the final. My performance is among the best ones, just three climbers follow after me. Dimitry surprises us and gets ahead of me, Sean Bailey falls sooner than me, which is surprising, too. Now I know I'll be standing on the podium. Stefano Ghisolfi climbs prudently, he slips on the edge of the overhang but manages to hold on quite extraordinarily. He gets furthest and really deserves to win. Another bronze medal for me!

Thank you all for the nice messages and congratulations, it's amazing to feel such support! Now I need to keep working and training hard, for I'm going to attend Rockmaster in Italian Arco – the cradle of the sport climbing, and then another World Cup competition in Slovenian Kranj!

středa 7. července 2021

SP Villars - 32.místo

V předsvátečním víkendu proběhl druhý světový pohár ve švýcarském Villars. Nejprve ve čtvrtek zafandíme sourozencům Křížovým v rychlosti. Rychlost se hodně posunula a na postup do finálové šestnáctky je potřeba čas 5,77s. Hustý – hlavně malincí Indonésané. V pátek obtížnost, v první cestě padám ve skoku v headwallu, podobně jako do té doby ti nejlepší, zdá se, že je dobře založeno, ale v průběhu závodu se skok přemyslí a spousta i slabších lezců místo přelézá. 

Kvalifikace by Zumr

Druhá cesta je celá po řezkách, leze se mi celkem dobře, v headwallu mě trošku překvapí, jak to zhrubne, trochu si to nepohlídám, smekám a jdu k zemi. Dlouho to vypadá na těsný postup, nakonec ale 32. místo. S výkonem dnes nejsem spokojený, ani jednou jsem nespadl v důsledku únavy a to mě mrzí. Pár dní restu a tréninku a další dva svěťáky ve Francii!
 
 
 Kvalifikace by Zumr
 
The second World Cup took place in Swiss Villars at the weekend before the state holidays. On Thursday we supported the Kříž siblings who took part in the climbing for speed competition. The competition is much quicker now, the guys needed to score 5,77s to qualify for the final. Just wow – the short Indonesians in particular. The lead climbing competition is on Friday. At the first route I fall from the jump from the headwall, it seems that this move will be fatal for everyone, so it's a good beginning, but many climbers find a way to get through this.

The second route with tiny holds is quite ok, but then comes a surprisingly coarse headwall where I slip and fall. It looks that it could be still enough for me to pass, but eventually I end up 32nd. I'm not happy about my performance today, my falls weren't caused by fatigue and it bugs me a lot. Now I'll have several days of training and then I'll go to France for the upcoming two World Cups.
 
 
 
 

pondělí 28. června 2021

SP Innsbruck - 12.místo!

Letos se soustředím na obtížnost, trénink jde dobře, cítím se ve formě a těším se do Innsbrucku na první světový pohár. Kvalifikace jde dobře, v první techničtější cestě zalezu kousíček pod top a pro dělené šesté místo. Druhá, silovější cesta jde hůře, lezu pozdě odpoledne, je vedro a v hlavě už nejsem tolik koncentrovaný, a tak padám před polovinou cesty. Celkem 13. místo v kvalifikaci. 

Kvalifikace by Petr Chodura

Po netradičním dni volna se před semifinále cítím dobře. Od začátku vím, že mi cesta moc sedět nebude, spoustu malých lišt na strukturách – zkrátka Zbranek. Peru se s tím, dělám jen pár drobných chyb a dolézám pro skóre 31 a pěkné 12. místo. Skóre 32 by už byl postup do finále, to bylo o kousíček.
 

Semifinále by Chodura

Semifinále by Chodura

Záznam ze semifinále
 
 
This year I focus more on lead climbing. Training goes well, I'm in a good shape and I'm really looking forward to the first World Cup in Innsbruck. The qualification is ok, the first route is quite technical and I get close under the top, whcih erans me a shared 6th place. The second route is more oriented on strength and a bit more difficult, I'm climbing late in the afternoon, it's hot and I'm not that concentrated, so I fall before I even get to the half of the route. In total it makes 13th place in qualification for me.

After a rest day, which is a bit unusual, feel good, though I guess the semifinal route won't suit me: there are lots of small ledges – you can tell Jan Zbranek built this :) I'm doing my best, though, and I only make several mistakes. My score of 31 is enough for a nice 12th place. With 32 points I would pass to the final – this one was really close...

úterý 1. června 2021

ČP v obtížnosti Brno - 1.místo

Po dlouhé době opět závod, těším se. Kvalifikačními cestami za ca 10- a 9+/10- proběhnu rychle a dávám dva topy, cesty jsou jen vytrvalostní a těžší kroky jsou vždy až k závěru. 

Kvalifikace by Horosvaz

Finálovka začíná lehčím lezením, ale zhruba v polovině přituhne a už se musí valit. Lezu trochu na jistotu a trochu zbytečně si ubírám síly cvakáním, dolézám na hranu převisu už celkem nateklý, naštěstí si trošku odpočinu do závěrečné pasáže a přidávám ještě několik kroků. Vyhrávám o čtyři kroky před Marinem Jeligou a Štěpou Volfem.

Finále by Horosvaz


Záznam
 
 
After a while I finally took part in another competition and I was really looking forward to it. I get through the two 10- and 9+/10 qualification routes super quickly and score two tops, they are largely about endurance, the harder moves are just at the end.

The final route looks quite easy at first but then it gets trickier. I climb a bit cautiously, wasting some power by belaying, so I'm quite swollen when I get to the edge of the overhang. Fortunately, I can rest a bit, so I add several moves and win, scoring 4 moves more than Marin Jeliga and Štěpa Volf.

středa 5. května 2021

Vysoký vrch a Ostrý kopec - perfektní písek u Dubé

Včera razím k Dubé, ještě jsem tu nebyl, a tak se těším na novinky. Začínám na Ostrém Kopci, po rozlezu jdu hned do nejtěžšího boulderu SRT za 8B, fouká, prsty mrznou. Po několika nálezech přicházím na schůdnou betu, viz. video, a třetím pokusem se mi daří přelézt, takto lehčí 8A+?

SRT 8A+ - Ostrý Kopec

Jsem zahřátý a pádím o pár stovek metrů vedle na Špekulanta Assis za 8B. Nádherná bomba linie. Myslím si na Flash, bohužel ale při přehazování nohou drknu o kámen u země – škoda. Pak ještě jeden pád při přebírání oblin a třetím pokusem se mi daří přelézt, nádhera, lehčí, jeden z TOP 8B u nás

Špekulat Assis 8B- Vysoký Vrch

Vracím se zpět na Ostrý kopec a ladím extension k SRT - nález zleva z Manťáku, po naladění prvním pokusem posílám celý full traverz - Manta Obrovská 8B.
 
 
Yesterday I made a trip to Dubá, I have never been there before, so I'm really looking forward to trying something new. I start at Ostrý Kopec, after the warm up I go straight to the hardest boulder: SRT 8B. It's windy and my fingers are freezing but soon I find a good beta (see the video) and I finish it at the third attempt. I guess it's more of an easy 8A+?

I'm still warmed up enough so I hurry to Špekulant Assis 8B – a super amazing line. I want to Flash it but during the foot switch I hit the rock on the ground – what a pity. I fall once again and the third attempt is finally successful. It's one of the TOP 8B in this country.

I return to Ostrý kopec and start working on the extension of SRT - I start from the left from Manťák and sen the whole traverse at the first attempt - Manta Obrovská 8B.

čtvrtek 29. dubna 2021

Black Panther 8C - Video

 Enjoy!


pátek 23. dubna 2021

Black Panter 8C FA - Vesec

Po zimním přelezu Teorie Tygra za 8B+ bylo jasné, že převis kamene Hrbatého Jezevčíka půjde přelézt i v opačném směru.

Teorie Tygra 8B+

Začátek Sněžným Levhartem, 5 kroků za 8A+, pak těžký slez okolo převislé spáry a nalézt do závěrečné pasáže Bílého Tygra, celkem 25 silových kroků bez odpočinku.

Black Panther 8C by Jakub Frič

Kroky se mi podaří udělat hned první session a myslím si, že přelez nebude velký problém a projekt bude podobně těžký jako Teorie Tygra. Nicméně během dalších tří návštěv zjišťuji, že v kuse nejsem schopen udělat slez okolo spárky a neustále vymýšlím, jak nejsnadněji zvládnout těžké vypuštění nohou. Mám různé varianty, ale až po čtvrté návštěvě mi zafunguje daleký nátah do spáry a poprvé se dostávám do výlezu Bílého Tygra, jsem totálně nateklý a bez šance dostat se k Topu. 

Black Panther 8C by Lukáš Černý

Jsou to pěkné session s Foxíkem a Zákořem, tělo vždy dostane záhul a ostrá skála se zarývá do kůže na prstech. Pátá návštěva je rychlovka, čtvrtým nálezem probíhám stropem, bojuji ve výlezu a padám dva kroky pod Topem. Jsem totálně vyšťavenej a můžu jet domů. 

Black Panther 8C by Jakub Frič

Trochu přitrénuji a nechám spravit kůži. Na soustředění na Hudy se v neděli cítím dobře a věřím si, že projekt s další návštěvou padne. Třetím nálezem se dostávám do Bílého Tygra, jsem zase nateklý, ale tentokrát nepouštím a dolézám! Black Panther 8C!

Video od Lukáše černého brzy na YouTube.
 
 
After finishing the Teorie Tygra 8B+ boulder in winter it was clear to me that the overhaning Hrbatý Jezevčík rock climbed in the opposite direction would be my next project.

It starts with part of the Sněžný Levhart boulder: five 8A+ moves, then there is a hard descent around the overhanging crack and the final part of Bílý Tygr. In total it all makes 25 power moves and no rest.

During the very first session I managed to perform all the moves, so I guess that as far as the difficulty goes the boulder would be the same as Teorie Tygra. However, during the next three visits I find out that I was mistaken. I can't climb down next to the crack and I need to find an easier way to drop the feet. I have more possible strategies but it takes three sessions until I get to the crack and for the first time I get to the Bílý Tygr but I'm all swollen so I can just keep dreaming about getting to the top.

The climbing sessions with Foxík and Zákoř are great, it's a pretty hardcore workout for me and I cut my fingers with sharp rock. My fifth visit is really quick: at the fourth attempt I get through the ceiling and after a bit of a struggle I fall down – two moves away from the top. I'm dead tired so I go home.

I train a bit and let the skin heal. I feel good at the Hudy training session on Sunday and I believe the next time I'll be successful. I reach Bílý Tygr at the third attempt and though I'm pretty swollen I hold on and finally finish! Black Panther 8C!

Video by Lukáš Černý coming soon on YouTube.

pondělí 19. dubna 2021

The Edge Problem 8B+ FA - Maloměřice

V neděli máme repre soustředění v obtížnosti, předpověď hlásí pěkné chladné ráno, a tak se po cestě zastavuji okolo 7 h v Maloměřicích na projektu - převislé vzdušné hraně. 

Minule jsem byl blízko přelezu, ale malinká řezka, okolo které se děje vše podstatné, mi protrhla prst, a tím pro mě pokusování skončilo. Prsty ani po 14 dnech nemám ještě 100% zahojené, ale naštěstí se dá řezka držet s tejpkou a stejně si dávám raději jen pár pokusů na přelezy, aby byly prsty ready na pozdější trénink. Po rozlezu se mi hned druhým nálezem daří udělat klíčový krok a pak už nepadám. The Edge Problem 8B+. Hozená rukavice pro vítěze ze Švýcarska? 

The Edge Problem 8B+ FA
 
On Sunday our lead climbing representation team has a training session. The weather forecast is good, so on my way I make a stop at the overhanging edge in Maloměřice to try my project again.

Last time I almost finished it but I cut my finger so I had to quit. Even though it has been 14 days, my fingers are still not 100% ok, but I can mitigate the damage a bit by taping them. And I don't plan to try very hard anyway, for I need to save my fingers for the training. However, after the warm up I get through the crux and then I finish the whole boulder at the second attempt. The Edge Problem 8B+. A bit of a challenge for the winner from Switzerland?

pátek 16. dubna 2021

Some Ascents Lately

Krátká campus linka v úžasné převislé desce Fénixe na Sklapsku. Loni bez zkrokování, tentokrát po 2 hodinách i s vylomeným dobrým stupem sesekáno. Charizard 8B+ FA. Přidán i Partyzánský Bojovník Low 8B, Conquistador 8A+ a Dach Co budí Strach 8A.

Charizard 8B+

Novinky na Babím Lomě na kameni Raketa, pěkné lezení po malých krysách - Lidská Bestie 8B/+ FA, Hloubka Ostrosti 8B FA, Mistrovské Dílo 8A+ FA.

Hloubka Ostrosti 8B 

Lidská Bestie 8B/+ 

A v posledních dnech pokusy v projektu na Vesci, přes 20 božích kroků bez odpočinku, paty, špičky, bolavá skála, nesmírně vyčerpávající,  původně jsem odhadoval 8B+, ale 4 neúspěšné návštěvy mě utvrzují v 8C? 

Projekt 8C? by Lukáš Černý
 
 
A short campus line in an amazing overhanging slab of the Fénix rock at Sklapsko. Last year I climbed it straight away, this time I needed two hours, including breaking off a hold. Charizard 8B+ FA. I also added Partyzánský Bojovník Low 8B, Conquistador 8A+ and Dach Co budí Strach 8A.

Some news at Babí Lom on the Raketa rock - Lidská Bestie 8B/+ FA, Hloubka Ostrosti 8B FA, Mistrovské Dílo 8A+ FA.

And last but not least: my recent attempts to finish the project at Vesec: more than 20 amazing moves in one piece, without rest, heels, toes, a bit of pain, totally exhausting. First I thought the grade would be 8B+ but the four visits made me reconsider– probably it's more of an 8C?

úterý 30. března 2021

ČP v obtížnosti Zlín - 1.místo

 Na první závod v obtížnosti do Zlína se dost těším, trénink jde dobře, forma je a v závodě to bylo cítit. Kvalifikačními cestami jako jediný projdu až do Topu. V první cestě po černých oblinách se na začátku cítím nervózní, ale od půlky už se mi leze dobře a síly mi vyjdou tak akorát do Topu. Druhá cesta je kolmáč po řezkách, nahoře s boulderem, který přejdeme pouze s Martinem Jeligou, tady byl Top s malou rezervou.

Kvalifikační cesta č. 1 by Chodura

Odpoledne dlouhé čekání na finále, finálová cesta vypadá pěkně a bez většího zádrhelu, a tak se mi i leze, i když v průběhu lezení mě dva kroky překvapí a trochu mě rozhodí z rytmu. Dolézám až do závěrečného výlezu, kde trošku protaktizuji a včas nenamáguji – škoda, ještě jsem pár  kroků mohl přidat, ale i tak výkon stačí pohodlně na první místo před Rishatem Khaibullinem a Honzou Vopatem. 

Finále by Chodura


Záznam z finále

Pocit z lezení mám dobrý, ale na co by to stačilo mezi světovou elitou? Myslím, že bude potřeba ještě šlápnout do tréninku, ale už se moc těším na Svěťáky.
 
Stupně vítězů by Chodura
 
 
I'm really looking forward to the first lead climbing competition in Zlín. The training goes well, I'm in good shape and my performance in the competititon proves it. I am the only one who gets to the top of the qualification routes. I'm a bit nervous about the first route but the second half goes well and I have just enough power left to score the top. The second route is a vertical with a boulder on top. Only Martin Jeliga and me manage to finish it.

In the afternoon we are waiting for the final. The final route looks good and seems quite easy, though it's true that two moves made me lose my cool a bit. Had I used chalk on time, I could get several moves further, but it is still good enough for the first place. Rishat Khaibullin and Honza Vopat are second and third.

I feel good about my performance but I wonder how would I do compared to the world first class climbers. I guess I should train even harder. I'm really looking forward to the World Cups.

 
 
 

středa 24. března 2021

Warrior 8C FA - VIDEO

 

By Lukáš Černý

úterý 16. března 2021

ČP v boulderingu Praha - 1.místo

Závodní sezónu otevřel první pohárový závod v Praze na Jungle parku. I přes aktuální situaci a nutnost PCR testu se sjede hodně lidu – celkem 100 závodníků. Na závod jedu hlavně jako motivátor booster, bouldery teď netrénuji a v moderně postavených cestách je to znát. Kvaldou projdu poměrně dobře a dávám 5 boulderů na max dva pokusy, průtlak v kolmici takticky nezkouším, šetřím sílu do finále a postupuji ze třetího místa za bratry Potůčky.

Finále č.1 by Petr Chodura

Finále č.4 by Petr Chodura

Ve finále se mi těžce koncentruje, lezeme až po 21 h, kdy už mívám s doma s dvojčátky půlnoc a atmosféra bez diváků dává spíše pocit tréninku než závodění. Úvodní kolmáč je pěkný a zatraceně těžký boulder, kde jen Štěpa Potok dává zónu. Dvojka nálet a pobrat obliny s řezkou, dvakrát opravuji a napotřetí topuji. Trojka je nejlehčí boulder, průtlak a pak si pohlídat do Topu. Dávám OS. Posledním boulderem jsou záludné Blue pilly, které mě sráží k zemi pod Topem. Celkové 2T a 3Z nevypadají na vítězství, ale s velkou dávkou štěstí, nebo spíše chyby Šimona Potůčka, mi to vychází na 1.místo.   

Stupně vítězů by Petr Chodura
 

The competition season started with the first Czech Cup competition at Jungle park in Prague. Despite the current situation and obligatory PCR testing many people arrived - in total there were 100 competitors. My main function was to do a motivation booster, I don't do much of the bouldering training right now as you can see whenever I climb modern routes. I'm doing quite well in the qualification, though, and I climb 5 boulders, none of them with more than 2 attempts. As a part of my strategy I skip the vertical mantel, for I want to spare power for the finals. So I pass from the 3rd place, after the Potůček brothers.

It's quite hard to focus during the final, it starts after 9 p.m. Thanks to my little twins this is usually the time when I'm sound asleep, and without the audience it feels more like a training session. The vertical is nice and pretty damn hard, only Štěpa Potok reaches the zone. The second boulder is a jump with round structures and sharp holds, I need three attempts to get to the top. Number three is a mantel and the easiest boulder of the competition, I score an OS. The last one is pretty tricky and I fall from under the top. My overall score: 2T and 3Z doesn't look very promising, but thanks to big luck and Šimon Potůček's mistake I score the 1st place.

pondělí 1. března 2021

Komínky a Knockout 8B+

V neděli byli asi všichni lezci ČR ve skalách: perfektní počasí, sucho a poslední den, kdy můžeme volně cestovat. To je jedna z věcí, které na lezení miluju – volnost pohybu. Domlouvám se se Štěpánem a jedeme na Moravské písky omrknout Adamův Knockout za 8B+. Rozlezu se na hřebenovém kameni ve Zmrzlém Rameni 7C+ a Vylez 8A, je chladno a fouká, chvíli mi trvá než se aktivuji a trochu je mi smutno ze "zasykovaného" kamene, ale jinak by to tu bylo asi orvané. Pak jdu o patro níže, tam už je veseleji a se Štěpánem zkoušíme krásnou medvědici Nedostatek Zla za 8A. Po pár nálezech máme zprogramováno a vylezeno, za mě spíš 7C+

Očistím si Knockout a jdu do toho. Úvodní krok, nálet z jednoprstovky daleko do obliny, pak to popřebrat s těžkou patou – tady řeším trošku jinak než Adam – a crux ze stisku doprava do dvouprstové dírky, ze žebříku zkusím ještě závěrečný fix a jdu na pokusy. Různě padám, pata občas vypne, stisk je těžký a asi po hodině pokusů se mi daří probít se doprava do dvouprstovky. Pak už jen fix nahoru, ale tůdle nůdle, v kuse vadnu a nedofixuji. Přesto mám radost – to by mohlo vyjít! A taky že ano, po pauze dávám, mám radost.

Knockout 8B+

Pokračuji vpravo u Štěpána, přidáváme low verzi ke stávajícím boulderům a nález zprava. Pěkné lezení, perfektní trénink a celkově 4 bouldery 8A-8A+/B, video je na YouTube u Štěpána. Slunce svítí, ze skal se nám nechce, tak zase snad za tři týdny.
 
 
On Sunday it seemed that all the Czech climbers were out in the rocks. The weather was perfect and it was also the last day when we could travel without restrictions. Free movement is one of the greatest things about climbing, actually. I have a quick talk with Štěpán and together we set off for Moravské písky to check out the Knockout 8B+ boulder by Adam. I warm up with Zmrzlé Rameno 7C+ and Vylez 8A. It's cold and windy, it takes a while until I activate myself and I'm a bit sad about the quality of the rock but then I descend lower and it's much better there. Štěpán and me try Nedostatek Zla 8A. After several attempts we find a good programme and both of us finish, I'd say it's just an 7C+
 
Then I clean Knockout and I go for it. After the first move there's a jump from a fingerhole to the round structure, then a tricky heel which I deal with a bit differently than Adam, and a crux to another fingerhole. I try the final part from the ladder once more and then I start climbing for real. I keep falling, the heel is pretty tough but after a hour I get to the second fingerhole, I just need to get through the finish... and I don't, I'm too exhausted. But I'm also happy because I feel I can do this. And after a break I succeed.

I continue climbing with Štěpán, we add a low version of the current boulders and we also start from the right. What a cool climbing day it was: a good training and 4 finished boulders 8A-8A+/B in total. See the video on Štěpán's YouTube. The sun is shining and we don't want to leave at all. Hopefully we'll get there again in three weeks.

úterý 16. února 2021

Warrior 8C FA

V posledních dvou týdnech svíraly ČR třeskuté mrazy. V hlavě stále myslím na projekt v Labáku, na tréninku se cítím dobře a těším se. 14 dní na stěně je dlouhých, ale -8°C, -10°C je fakt moc. Na sobotu ale předpověď hlásila -4°C a sluníčko, takže jedu. Na místě je teplota k –6°C, slunce nikde, lehce fouká, je kosa, banda nadšenců ve skalách. Hlava je nastavená na přelez, takže to jde a po zahřátí můžu dát pokus. Padám v závěrečné pasáži, trochu promrzlý, natečený, chyběly ještě dva kroky.  

Warrior 8C FA by Kuba Frič

Dávám delší pauzu, pokus horší, pokus o maličko lepší, boulder mi ukazuje, že to nebude zadarmo. Další pauza, skočím mrknout na borce v Megalodonu 8A+, Štěpán ho zrovna smahne, Fox posléze. Skálič vyleze Marylin, motivace a hype rostou. Cítím se už maličko bez šťávy a mám pochybnosti, pociťově se ale malinko oteplilo, dnes počtvrté dolézám do závěrečné pasáže, cítím se malinko lépe, držím jednoprstovku a pohlídám si krok do Topu. Yes! Warrior 8C.

Warrior 8C FA by Kuba Frič

Na závěr se dolezu v Žížalí Propojce za 8A a jedeme domů, dnes se může slavit. Video z Warriora od Lukáše Černého bude brzy, počkejte si, bude to stát za to.
 
 
 
Last two weeks it was freezing severely. I still have a project in Labák in my head. I feel good during the training and I'm looking forward to it. I spent 14 long days in the gym but 8 to 10 degrees below zero was too low temperature for outdoor climbing. The forecast for Saturday said there would be -4°C and the weather would be sunny. Actually, there was -6°C and no sun, the weather was a bit windy and cold, but there were many other climbing enthusiasts and my mind was set for a successful climb so I was doing pretty well.

After a warm up I start trying the project and I fall from the final section, a bit frozen and swollen but I was just two moves away from the top.

I take a long break, then I have one bad and one good attempt and the boulder really makes it clear that I'll need to earn this. I take another break and check out how the guys are doing in Megalodon 8A+. Štěpán just finishes, Fox follows soon. Skálič climbs Marylin, and the level of enthusiasm and hype is increasing. I feel all drained and I doubt that I can finish today, but it feels a bit warmer and I reach the final section for the fourth time, so suddenly I hold the one-finger hole and make sure to finish and get to the top. Yes! Warrior 8C.

I finish the session by Žížalí Propojka 8A and we go home, there is a lot to celebrate today. The video from Warrior by Lukáš Čern7 is coming soon, wait for it as it's really worth it.

středa 3. února 2021

Groot 8A+/B FA - Labák

Venku mrzne, ale je krásně modro a pro bouldristy ta pravá podmínka. Razím do Labáku, po cestě nabírám Lukáše Černého, který bude dokumentovat moje lezení. Na místě leží trocha sněhu a je krásně.


V plánu je nejdříve dolézt rozdělaný projekt - Avenger doprava. Mám s sebou žebřík, očistím, vymyslím, a prvním ostrým pokusem jsem i přes několik chyb nahoře. To šlo rychle. O kus těžší něž Avenger, vykopávám Groot 8A+/8B.

Groot 8A+/8B

Full story video
Groot 8A+/8B

A jdu na hlavní cíl dne, zkrokovat si project - propojku z Marylin do Pig Power Problemu. Správnou sekvenci se mi podaří trefit téměř hned, samostatně kroky v přelezu cca 8A+, nejtěžším místem je přidání k dírce z Avengera. Celkově tedy 6 kroků Marylin za 8A+/B, 8 kroků 8A+ přelez a 6 kroků Pig Power Problemu za 8A+, celkem fuška.

Project 8C

Chci si naběhat přelezovou část, a tak startuji ze žebříku na hraně stropu. Po několika pokusech se mi daří dolézt až do konce Pig Problemu. Mám radost: je to real. Na závěr ještě zopakovat Marylin, ta jde dnes snadno, a tak i dvakrát pokračuji už celým projektem doleva a padám kousek za polovinou boulderu – dnes už sem na kaši. 

Project 8C
 
 
It's freezing but the sky is blue and the conditions for bouldering are great, so I set off for Labák and on my way I pick up Lukáš Černý who agreed to record my climbing today.

First I plan to finish the project-in-progress – climbing from Avenger to the right. I have a ladder with me, so I can clean the rock. During that I think it through and the very first attempt is successful, even though I made some mistakes. Wow, that was quick! It's a bit harder than Avenger, I call it Groot 8A+/8B.

And then comes the main project of the day - climbing from Marylin to Pig Power Problem. I figure out the right sequence of moves almost immediately, just the link between the boulders is an 8A+. In total it consists of six moves of Marylin for about 8A+/B, 8 moves of the 8A+ link and 6 moves of Pig Power Problem for 8A+ Pretty tough.

I want to work on the 8A+ link, so I start by climbing to the edge of the ceiling from the ladder. Several attempts later I manage to get to the end of Pig Power Problem, which makes me really happy – it proves it's feasible! Then I repeat Marylin. It goes well today, so I twice try to climb the whole project at once and I fall in the beginning of the second half of the boulder. I'm exhausted, so let's call it a day.

pátek 29. ledna 2021

Lešov a Jiskra

Vyrážím zrevidovat projekt na Lešově – krutě převislá deska a tři bočáky daleko od sebe. První krok jde, druhý je unreal, pak dolez 7C. Hledám všemožné přídrže, ale sotva se v převisu držím – to je mega hard, 9A?

Projekt Lešov 9A?

Po hodině se vzdávám a co teď? Chvíli se rozmýšlím a vybírám Jiskru. 

Jiskra

Hlavně chci vyzkoušet Big Fat Flying Dumbo 8B. S předskalím si ten nálet ještě dokážu představit, ale bez něho? To mi přijde daleko větší rozdíl než jen půl stupně. Utíkám do Big Frostyho 8A+. Pěkná campusová linka, dvakrát spadnu v náskoku do oblinky, potřetí už ne. 

Big Frosty 8A+

Dále jdu na Danajský Dar 8A+/B, u toho mi chvíli trvá, než vůbec pochopím, jak to vede. Celkem dlouho mi nejdou hned úvodní kroky společné s Jemností Imaginace bez patestu, zbytek už je ok, a je to spíše o vytrvalosti. Po několika pádech v závěru mám boulder pěkně naběhaný a dolézám ke konci už celkem fresh. Přelez nakonec není taková dřina. Pěkná propojka.
 
 
It's time to check the project in Lešov, a cruel overhanging slab and three side pulls. The first move is quite ok but the following one is totally unreal, the finish itself is a 7C. I'm trying to find a way to get to the top but I can barely hold in the overhang. It's awfully hard, possibly a 9A?

After an hour I give up and decide to move to Jiskra.

Most of all I want to try  Big Fat Flying Dumbo 8B but it also seems insane. I think the difference in grade is bigger than half of a point. So I flee to Big Frosty 8A+, which is a nice campus line, I fall twice from the jump but the third attempt is successful.

Then I go for Danajský Dar 8A+/B, it takes a while until I find the way and I also quite struggle with the first few moves which the boulder shares with the Jemnost Imaginace boulder. The rest is ok and it's more of an endurance climb. After falling several times from the final part of the boulder I have the necessary knack for it and eventually it's a piece of cake for me. A very nice link, indeed.

pondělí 25. ledna 2021

Babí lom - 8A+ Flash, 8B

V neděli razím na trénink do Brna, ale nejdříve se po rozednění potkávám na Babím lomu se Štěpánem. Půl hodinky kardia do kopce a jsme u Mládeže z Dimenze X za 8B. Pěkná převislá deska, dva úvodní kroky, odpálit to do hrany a hlavně si pohlídat nohy a nedotknout se kamene za zády, což trošku kazí dojem z lezení.

Mládež z Dimenze X 8B

Po rozehřátí a nakrokování začnu s pokusy, ale vždy se dotknu kamene, až po delším odpočinku jsem dostatečně silný na to, abych ten kyv udržel.

Mládež z Dimenze X 8B

Ještě zkoušíme nález z levé mokré hrany, pěkné kroky, kde kámen vzadu tolik nevadí – to bude pěkné, něco okolo 8A+. Máme ještě chvilku čas, tak chci zkusit Flash boulderu 8&1/3D+ za 8A+.

8&1/3D+ - 8A+ Flash

Štěpán mi to pěkně vyradí a přes malé ostré lišty se mi podaří probít hned prvním pokusem!

8&1/3D+ - 8A+ Flash


On Sunday I have a training session in Brno, but before that I meet Štěpán at Babí lom early in the morning. We enjoy half an hour of cardio walk uphill and then we finally come to the Mládež z Dimenze X 8B boulder. It's a nice overhanging slab, two moves and a move to the edge, then you must watch your feet and, this is the most important thing, you mustn't touch the rock behind your back, which is slightly annoying.

After the warm up and trying the moves I start with the serious attempts but I keep hitting the above mentioned piece of rock with my back, I need a longer rest to prevent swinging too much.

We also try startingfrom the wet edge on the left. The moves are good, the hindering rock isn't such a nuisance there and I guess it could make a nice 8A+. We still have some time left, so I want to try Flash of the 8&1/3D+ 8A+ boulder.

Štěpán gives me some pretty good advice, so I win against the small sharp ledges at the very first attempt!

neděle 17. ledna 2021

Mrazivý Labák

Venku mrzne, ale jsem natěšený na venkovní lezení a zároveň jsou v těchto mrazech skály pěkně vyschlé, a proto razím do Labáku do jeskyně Cavemana. Výšlap do kopce v tom sněhu není žádný med, ale je tu nádherně, skály a sníh působí kouzelně. Sice teploměr ukazoval u auta -5°C, ale v jeskyňce je celkem příjemně a hned se pouštím do projektu, který vede trhlinkou celým stropem. Bohužel i když je taková zima, trhlinka je stále maličko vlhká, to asi nikdy nevyschne. Hlavně prosím nevysoušet hořákem.

Prehistorik 8B/8B+ FA

Na začátku tvoří trhlinka malinké lišty, které se směrem ven z jeskyně stále zvětšují. Asi hodinku mi trvá, než vyladím program, a další hodinku, než se mi podaří probít přes těžký úvod. Zbytek už znám a dolézám. Prehistorik 8B/8B+? Níže video, bohužel nejde tam moc lépe umístit kameru, tak není zachycen celý přelez. 

Prehistorik 8B/8B+ FA

Dál koukám na projekt v levé části jeskyně, do kterého jsem se také minule pověsil. V klíčové dírce je narvaný klacek – proč? Tím se dírka zvětšila a je na dva prsty. Škoda, mohlo to být těžší. 

Megalodon 8A+ FA

Jedná se o dva těžké kroky ve velkém převisu, v prvním je potřeba udržet břichem nohy na stupech, ve druhém naskočit daleko do dobré trhliny a podržet to v dírce. Po nakrokování mi to jde celkem snadno a po pár pokusem přelézám, myslel jsem si na 8B, ale zatím vyhazuji Megalodon 8A+, vyzkoušejte boží kroky. 

Megalodon 8A+ FA

Jdu dál na Heel Hookera 8B, minule jsem byl blízko přelezu, tentokrát dávám rychle, ale nijak soft mi to nepřijde. Přidám ještě Pro Slečinky za 8A a pozkouším pravý odlez Toxic Avengera, který odhaduju na cca 8B, ale sám se tam bojím, tak příště.
 
 
It's freezing but I'm thrilled about outdoor climbing and the rocks are dry thanks to the frost, so I go to the Caveman cave in Labák. Walking up the hill in all the snow is no fun but the rocks look amazing under snow. Despite the low temperature (about -5°C) it is quite warm in the cave, so I start the project in the crack across the ceiling. Unfortunately, the crack is still moist and I guess it won't ever dry up. Please, don't try drying it with a flame.

There are some tiny ledges in the crack, which gradually get larger. It takes me about an hour to find the right programme and another hour is gone until I get through the initial section. The rest is familiar so I finish the whole boulder – Prehistorik 8B/8B+? See the video below, unfortunately it is difficult to place the camera properly so you can't see everything.

I also check out the project on the left which I tried last time. A twig is stuffed in the crux hole – why? The hole got larger due to that and now it's a two-finger hole. Too bad, the boulder could be more difficult.

The climb has two difficult moves in a big overhang, first one has to engage the core and keep the feet on the footholds, then there is a jump to a crack and a fingerhole. It goes well and once I figure out the moves I need just few attempts to finish. I thought it was an 8B but I change my mind: Megalodon 8A+, come and try the moves, they're amazing.

I move to Heel Hooker 8B, last time I almost finished the boulder so this time I climb it quite quickly but I still think it's quite a challenge. I also add the Pro Slečinky 8A boulder and try to go to the right from Toxic Avenger, about 8B, but I don't feel like trying this alone, so I keep it for the next visit.

středa 13. ledna 2021

Teorie Tygra 8B+ FA

V plánu byl Labák, ale někde vzadu v hlavě stále myslím na projekt ve Vesci, a tak po cestě sjíždím z hlavní silnice a jdu omrknout kámen. Převis je krásně suchý, výlez pod sněhem, ale ten už je snadný. Jedu do Kauflandu pro koště, očistím výlez, nazuji lezečky a v tu ránu začíná sněžit. 

Hrbatý Jezevčík v zimě

Guli je ve sněhu šťastný, mně tolik do zpěvu není, při opakování kroků musím neustále ometat matice a sušit lezečky, ale cítím se dobře a tak trochu čekám, že přestane sněžit. Po hodině nepřestává a vypadá to, že ani nepřestane.

Teorie Tygra v prosinci

Po páté jdu omést výlez a jdu dát ostrý pokus, cítím se silný, nedělám chybu a dolézám do závěrečné pasáže, noha ve spáře drží, teď už se jen vyškrábat do lehce zledovatělého výlezu, trochu smekám, ale mám štěstí a neletím k zemi. Teorie Tygra 8B+.

Teorie Tygra 8B+ FA
 
 
I was planning to visit Labák, but somewhere deep in my mind I was still thinking about finishing the project at Vesec, so I make a diversion to check out the rock. The overhang is dry and the final part of the boulder is under snow, but I can deal with that. I get a broom from Kaufland and clean the exit and then I put on my climbing shoes. It starts snowing almost immediately.

Guli is having lots of fun with the snow but I'm not that happy, I need to keep sweeping the snow from the mats and drying up my shoes, but I feel good and I guess the snowing would stop soon. But an hour later it still doesn't and it seems it never will.

I clean the finish and then I try to climb the whole boulder. I feel strong and make no mistakes, so I soon get to the final section. Now I just need to get through the frozen finish, which I do, despite a small slip on the way. Teorie Tygra 8B+.

pondělí 11. ledna 2021

Leda Kost Low 8B+ FA

V Krasu jsem chtěl útočit na Nunavuta za 8C, ale při poslední návštěvě je téměř celý Kras pod vodou a jediné, co šlo lézt, byla Leda Kost 8B. Tu jsem před několika lety vylezl, alespoň dvakrát tréninkově opakuji a vylezu i s nástupem o krok níže. Po cestě domů mě napadá, že by šlo nastoupit ještě více vpravo, z nástupového bočáku boulderu od Konyho za 8A+.

Kras v zimě

Přísun sněhu nedává moc šancí dolézt projekt na Vesci, tak razíme celá family do Krasu. Chvíli mi trvá, než nějak rozumně vymyslím úvodní kroky, zajímavé 4 kroky za cca 8A těsně nad zemí a pak proběhnout nahoru Leda kostí. Dlouho padám v úvodu, jakmile ale dolezu do samotné Leda Kosti, probiji se až do Topu, celkem tedy 8B+?. Kluci usnou, zkoušíme ještě natočit videjko, ale v posledním kroku už dochází power.

Leda Kost low 8B+ 
 
 
I planned to attack Nunavut 8C in Kras, but the whole area was soaked and the only thing that I could actually climb was Leda Kost 8B. I finished it several years ago, so I repeated it for the sake of exercise and then I added one more move at the start. On my way back home I realized that I could actually start even further on the right, using a side pull which is a part of the 8A+ boulder by Kony.

Snow doesn't give us any chance to finish the project at Vesec so I take the whole family to Kras. It takes a while until I figure out the initial moves, there are four interesting moves (about 8A in total) very close to the ground, followed by the Leda Kost boulder. I keep falling from the first section but once I reach Leda Kost I continue right to the top, the whole boulder is probably an 8B+? The boys fall asleep so we try to make a video but I already lack power for the last move.