pátek 4. listopadu 2022

Podzimní Kras

Včera výpad do Krasu, v plánu je toho hodně. Začínám v Rudicích Řádem Bílého Lva za 8B/+. Ladím kroky, úvodní silové kroky mi jdou snadno, dám si v mezidobí kratší verzi Fajnšmekra za 8A+/B, a ladím vršek. Nakonec mi zafunguje špička á la Narasaki a posílám, za mě lehčí 8B.

Řád Bílého Lva 8B

Pokračuji na novinku od Štěpána: Cheating Power 8A+/B. V úvodu se člověk musí divně natáhnout z předskalí, pak už ale naleze do převisu a musí pěkně silově zabrat, zajímavé to bude dál doleva.

Cheating Power 8A+/B

Dále jedu na Holštejn, konečně se mi podaří zkrokovat Blatanta 8A+/B, čímž se otevírají dveře do Kráteru za 8C. Krokuji, lezu různé sekvence, ale na víc než tři kroky v kuse už není energie.
 
 
Yesterday I made a trip to Kras, I have lots of things on my mind there. I start in Rudice by climbing Řád Bílého Lva 8B/+. I'm working on the moves, the power ones at the beginning go quite well. In the meantime I climb the short version of Fajnšmekr 8A+/B, and then I try the moves in the top of the boulder. In the end I'm successful with a Narasaki-like toe and I send it, I guess it could be an easy 8B.

I continue to the new Cheating Power 8A+/B boulder by Štěpán. There is a weird reach at the beginning but once you get to the overhang, it becomes a power climb. I think it would be interesting to try climbing to the left from there.

Then I drive to Holštejn, I finally manage to do all the moves of the Blatant 8A+/B boulder, which opens the possibility to climb Kráter 8C, as well. So I'm trying the moves and several different sequences but I have no energy left to do more than three moves at once.

Žádné komentáře: