neděle 3. února 2013

Zimní Radovánky 3 - Peroxid Vodíku

Předpověď slibuje tření a tak razíme se Štěpánem na Bor a přidává se i Jirka Švácha. V plánu mám H2O za 8A+, ale jaksi koukáme na variantu doleva do Vodních Lázní. Nejdřív temnota, ale pomalu se dostáváme blíže a blíže k díře, nakonec ji doskočím, ale ještě padám v 6C+. O pár minut později dávám a pak ještě jednou na video. Vzniká tak boulder Peroxid Vodíku 8A.

Štěpán v Peroxidu 8AŠtěpán i Jirka taky jednou doskočí, ale 6C+ opět úřaduje a kluci jsou dole. Podruhé se do díry už nedostanou. Já si zkusím kroknout H2O a daří se mi trošku zlepšit oproti minulým létům, ale pořád je nad moje síly. Myslím si že se bude klasa upgradovat :) Nakonec nechávám Štěpána u Peroxidu a jdu do kopce na Feromona za 7C, bohužel je pod ledem a tak jdu pomalu k autu.


Monstrum pod Ledem
Winter fun Vol. 3: "Peroxid Vodíku" (Hydrogen Peroxide)

Friction was probable according to the forecast so Štěpán and I, joined by Jirka Švácha, went to Bor. The plan was to do H2O (8A+) but we ended up trying the left variant ("Vodní lázně"). There was darkness at first but then we were getting closer and closer to the hole into which I eventually jumped - but fell (at 6C+). A few minutes later, I sent it (and once again for the camera). The boulder Peroxid vodíku (Hydrogen Peroxide), class 8A, was born.

Štěpán and Jirka did it the same way at first, including the fall, but the 6C+ was powerfull and they ended up down there. And they couldn't go through the hole st the 2nd attempt. I was figuring out the moves at H2O and indeed it was a little better performance than the previous years, but it was still beyond my power. I think some class upgrade is due :-) At last, I let Štěpán on Peroxide and went up the hill for Feromon (7C) which was unfortunately covered by ice, though, so I went back to the car.

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Everyone who is into style depends on a great stylist to look good and help with hair
issues and problems. Likewise, using imported shampoos and conditioners from a tropical country when
your climate is cold and temperate is not such a good idea.

The product should be one that is made for your type of hair,
whether it be dry, oily, curly or straight.

Also visit my weblog hair products

Anonymní řekl(a)...

With a 60 day maturity, turnips need to be in the ground by August
15. It has a very strong odor that will take your breath away.
The less competition, the better off your plants will be.

Also visit my blog post - mulching