čtvrtek 6. července 2017

VUT a round 5 na projektu ve Sloupu

V úterý večer byl na plánu trénink na VUT, Kozel postavil special bouldery: struktury, technika i síla, Mnichov se blíží a musíme být ready.

VUT

Přespíme s Kačkou v Brně, ráno nákupy a po obědě už práším ve Sloupské jeskyni na projektu Kouzla Panoramixe. Kouzla to jsou tvrdá, dnes je celkem teplo, ale i tak se mi daří kouzlům vzdorovat a poprvé udělat klíčové místo v kuse od začátku, jenže chvíli poté Panoramix posílá kouzlo "slabinárium špičkus" a jsem na zemi. 
Po třech hodinách je páté kolo pokusů u konce, víc ze sebe dnes nevymáčknu. V sobotu mě čeká 6. kolo, snad dám konečně boulderu K.O. a nebude se rozhodovat na body, 12 kol asi nevydržím :)

On Tuesday evening the plan was to have a training session at the Brno University of Technology. Kozel built special boulders for us - structures, technical, power... Munich will come soon and we must be ready for it.

Kačka and me then stay in Brno overnight, in the morning we do some shopping and after lunch I am already working on my project in the Sloup cave - Kouzla Panoramixe. It's super hard today as it's quite hot, however I'm not stopped by this boulder's bad mojo and for the first time ever I climb the whole crux at once. However, the boulder responds by casting the "weakabraka toedabra" spell and I kiss the ground. 

After three hours of trying the 5th round of attempts is over, I can't do more today. On Saturday I am going to have the 6th round and I hope I'll finish this time. I'm not sure if I can do 12 rounds :)

Žádné komentáře: