čtvrtek 13. května 2010

Bišík na Ostaši

No, je to trošku delší... O víkendu proběhlo setkání lezců, workshop, promítání atd. v režii firmy Singing rock. Sraz máme až v pátek večer, ale že je pěkně, tak už ráno stoupám na ostašský kopec. Rozlezu se v lese na pár čkách, je to trošku vlhké, ale jde to. Lezu Smajlíka, Sedmimílové boty a zkouším Honzíkovu cestu, ale ta je přece jen vlhčí, tak to nechám na večer.

Ještě je docela chladno, tak chvilku trápím projekt na Velkém střecháči po malých lištách 8B?, progres tam je, ale jeden krok mě ne a ne pustit, navíc lišty docela řežou, tak jdu radši dál. Okukuju kyzíky na stolku, že bych přes ně a přes díry dolezl do "srdíčkového" boulderu, jenže nějak se jich se mnou pár odporoučí k zemi, tak to nechávám plavat.

Hned za rohem si vylezu Zádovou 7A, podle mě spíš 6C+ko. Pokračuju dál, až k bouldříku Online 7A. Trošku dunivé chyty, ale naštěstí drží. Moc pěkný bouldr, ale spíš 6C. Kousek vedle je další moc pěkný kousek, Hrana 150 za 7B(+). První chyt je nechutně mokrý, naštěstí ty další jsou relativně dobré a moc to nevadí. Jenže je potřeba hodně síly a taky docela už morál, protože dole je kámen. Dávám na něj tu moji jednu matku a spota, asi tam, kam padnu. No, nakonec stejně padám mimo, takže to bylo zbytečné, ale dopad je měkký, jenom musím chvilku čistit lezečky. Asi na pátý pokus najdu ten správný program a už s pár "bobkama" dolézám na vrch kamene.

Pokračuji dál do lesa do sektoru E. Koukám po dvojkovém komínu, ale je trochu vlhký, tak pokračuji na Psychožrouta, kde by měl být "projekt" za 7C/8A, ale Vilda Chejnů v tom už prý byl a prý 7B. V prvních pokusech si myslím, že to Vilda trošku přehnal, přece jen - lišty, to je jeho. Po chvilce už ale přicházím na tu správnou betu, a 7B sedí. Pak ještě kouknu na nějaký projektík na kameni pod Psychožroutem, ale není mi moc jasné,  jak by se měl lézt a navíc je docela mokrý, tak třeba někdy příště.

Po cestě zpátky hledám kámen U jelena, ale nějak ho nenacházím, naopak nacházím kámen Bentley, který mi byl dlouho záhadou a kde vedl další projekt 7B/C. Takový strašný zved z velkých, ale tupých spoďáků se špatnýma nohama, na hranu kamene. Chvilku pod tím sedím, snažím se zabrat a nic. Tohle by mi mělo sedět, ne? Tak zatnu bicáky ještě o trochu víc a malinko se zvednu. Pak to vypadá asi tak, že v 50 procentech pokusů neodlepím zadek od země a v těch dalších odlepím, ale plácám jen 20 cm pod hranu.

Mezitím restuju, a dávám něco málo pokusů. Je potřeba té nejmaximálkovější síly a nabombit to hned, jak se tam člověk začne zapírat, zabírat, a když přitom pořád sedí na zemi, tak je zle. Po asi 2 hoďkách mě osvítí nějaká záhadná síla a držím hranu. Na to jsem celou dobu čekal, a od tohohle místa to už mám v hlavě přelezené asi 100krát, navíc to už je lehké, takže spadnout by dost mrzelo. No, s nahozenou klasou trošku nesouhlasím, viděl bych to tak na 7C+, myslel jsem si, že mi to pujde, ale moc nešlo. Pak už jdu zase zpátky. Stavím se na boulderu Prst po prstu, ale je mokrý, tak si zajdu ještě dolézt Honzíkovu cestu a jdu na Kofolu.

Přemýšlím, co dál, a Lachov je jasnou volbou. Chci si zkusit Man of Rock 7B+ na OS. Nějak ale pokazím start. Na druhý pokus start udělám, ale nevylézám doprava, ale doleva, takže jen 7B. Pak už jdu na verzi doprava za 7B+. Jednou spadnu v dlouhém nátahu, podruhé už ne. Nakonec si ještě dolézám hezkou hranku Faust 7A, která se mi jeví spíš jako 6C. Ještě mám asi 2 hoďky, tak jedu na Dlaňáka 7B, oblinky jsou ale trošku vlhké, tak tam hodím pár trapných pokusů a jedu se projít do Teplic na Vysoké napětí.

Večer nám Watt promítá obrázky o tom, jak byli s nevidomým lezcem Honzou Říhou na El Capu, dáme utopence, pivo, trošku si zablindim a jde se spát. Ráno jsem trochu rozbitej, a toho pitomého utopence pořád cítím. Harnovic mě pohostí dobrou snídaní, a zrovna přijíždí Majzlíkovic rodinka. Neváháme a jdeme do skal. Skály nic moc, navíc vlhké. Chvilku potrápíme moc pěkný projekt, "Kobru", ale nějak to trošku urvu, a navíc to je vlhké, tak to vzdáváme a unikáme s Lubou a Zdendou na Ostaš. Počasí nevypadá nejlíp, tak se jde k Malému střecháči. Chvilku tady blbneme, podaří se přelézt taková varianta z Louise Armstronga do Monster of Pop, která se tváří jako normální 7C+. Kluci docela buší, a dodělají se na bazénu. Já mám pořád trošku žaludek nesvůj a navíc po včerejším bouldření už není moc síly. Zavezu kluky na Bišík, chvilku ještě kecáme a jedu domů, škola volá.At weekend there was a climbers' meeting and workshop by Singing rock. As the weather was good, Martin got up early and went to the Ostaš hill. There he climbed several 7As, Smajlík, Sedmimílové boty and tried Honzíkova cesta.

Then he turned his attention to a project at Velký střecháč - 8B? Although he made progress, he got stuck awith one difficult move so he went somewehere else. 

He climbed a nearby boulder Zádová 7A, in his view it is rather 6C+ko. Then he went to Online 7A which he climbed and estimated as  6C. Next to it there was Hrana 150 7B(+). So Martin got over its first wet hold and after five attempts he climbed it. 

At sector E he checked a chimney but as it was wet, he moved to Psychožrout with a project 7C/8A, but which was estimated by Vilda Chejnů as 7B. After a while Martin succeeded. He also thinks it is 7B

Then he found Bentley block with another project - 7B/C. Brutal pull-up with terrible footholds. Martin fought with it long time but in vain. It took about 2 hours and lots of strength. The difficulty looks more like 7C+. On his way back he finished Honzíkova cesta. 

Lachov was the next destination as MArtin wanted to try Man of Rock 7B+, OS. Unfortunately he spoiled the beginning so he had to make more attempts. At the second attempt he climbed to the left (7B) and the 7B+ version was climbed at the third attempt. After that he climbed Faust 7A, rather 6C. And he made some vain attempts to do Dlaňák 7B. 

In the evening he watched the slideshow by Watt about climbing El Capitan together with a blind climber  Honza Říha. 

In the morning he was a bit sick. He joined the Mázls and they went to the rocks. They tried a project called Kobra there but so far in vain. Then they (Martin, Luba and Zdenda) went to Ostaš where they climb at Malý střecháč. MArtin climbs from Louis Armstrong to Monster of Pop, which seems like7C+. Martin is still sick, so he drives the boys to Bišík nad goes home.

Žádné komentáře: