pondělí 10. února 2014

Bahratal + Sasko

Cíl tohoto výjezdu bylo polézt něco "lehčího" v Bahratalu, setkání s Thomasem Willenbergem a objevování boulderingu v Sasku. V Bahratalu se daří přelézt pěkné dírkové bouldery Fautkeil 7C+, Affentanz 8A+, dále lehce morfo boulder Waiting For The Sun 7C+, u něho novinku Sun Goes Down 7C a boulder Tony, který nevědomky lezeme takovým mišmašem okolo 7B (start dle průvodce, nahoru jako Džanglí a spol).

Faustkeil 7C+

Affentanz 8A+

Waiting for the Sun 7C+

Dále jsme zkoušeli mega 8A+ u vody - Timeout by Overfloat. V neděli před odjezdem padají dobré pokusy, ale bohužel už tlačil čas a tak tento boulder musí počkat na příště.

Mega 8A+

Dále objevujeme Sasko, od němčíků mám GPS boulderů, které jsou známé z www.gulag-online.de. Daří se nám najít vše, c chceme a já přelézám Affenarm 7C, Device be Suspended 8A, TV Show 8A, Plastikmana 8A+ a Orion 7C+. Nutno říci, že většina boulderů je sekaná, nicméně docela hezký atletický lezení či spíše gymnastika?..:) Potkáváme se se sympaťákem Willenbergem a ten nám ukazuje pár zajímavých kamenů v údolí. Dále nám kreslí, kde se má nacházet legendární Tranzdendenz 8C, pás skal, kde by měl vést nacházíme, ale boulder ne, navíc skála hodně špatný kvality takže 8C s velkým otazníkem..??

 Orion 7C+

Plastikman 8A+

Device be Suspended 8A (opakováno pro video, v závěru pád v lehkým, proto ten střih)

 Mega převis v Sasku

Sasko

Kdepak je Tranzdendenz??The aim of this trip was to climb something "easier" in Bahratal, to meet Thomas Willenberg and discover bouldering in Saxony. In Bahratal I succeed in climbing nice hole boulders Fautkeil 7C+, Affentant 8A+ and a sightly morpho boulder Waiting for the Sun 7C+, next to it a new thing Sun Goes Down 7C and boulder Tony, which we climb using a mix around 7B (start according to hte guide book, then up as Džanglí and the boys). 


We continue exploring Saxony, we have GPS of the boulders known from www.gulag-online.de. We manage to find everything we want and I climb Affenarm 7C, Device be Suspended 8A, TV Show 8A, Plastikman 8A+ and Orion 7C+. I have to say that most bolders are fragmented but anyways it is nice athletic climbing, or maybe gymnastics? We meet sympatic Willenberd, who shows us a few interesting rocks in the valley. He also draws for us where the legendary Tranzdendenz 8C is supposed to be located. We find the rock ridge where it should be, but not the boulder, moreover the rock is very poor quality, so 8C with a big question mark.

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Hi,

thanks for your blog, it's very inspiring :)
I'm very interested about the story of your trip in Sachsen. Unfortunately, I can't read czech. Can you tell us more about Tranzdendenz ? Do you have any picture of the boulder ?
I'm planning to go in Sachsen next year, but couldn't find much information about the area. The boulders look amazing !

Thanks again for you blog.
Cheers,

Mounir

NOO NOO řekl(a)...

Write me on mail (martinstranik@volny.cz) and i will send you coordinates of boulders;)

We just found these problems we tried, it is good athletic climbing, powerful moves...but...artificial..

With tranzdendenz...Thomas drew us where the boulder is located, but we did not find it..rock around looks shitty (picture) so maybe boulder is the same..

Cheers and thanks for readind, it should be translated soon...Martin