pátek 24. května 2013

Ostaš - 1000. boulder 7A a výš

Po týdnu stráveném v okolí Kralického Sněžníku jsem využil ochlazení a vyrazil na Ostaš. Rozlezu se v lehčích boulderech Dreamer 7B a Le Pardon 7B. Pak okukuju a máguju projekt Bouldertherrapy nalevo od Le Pardonu. Krásná linie, trošku škoda materiálu, ale ty kroky ty stojí za to. Těžkej nástup, pak nálet z bekendu do bekendu a na závěr skok jako v Mementu, tedy oběma rukama do hrany. Ladím kroky a šup díra v prstu, pauza moc kůži nepomohla. Náskok po pár pokusech dávám už s trochou jistoty, ale závěrečnej skok mě ne a ne pustit, za prvý je dost těžkej a za druhý člověk se bojí, protože hned za zádama má skálu. Párkrát spadnu, nakonec skok správně zkoordinuju a dávám. Klasa lehké 8A?. V-Ray je mokrej a tak valím dozadu do sektoru E na kámen Dynosaurus. Podaří se mi vylézt na OS Alibi 7B a později i přidat pár kroků ze sedu - Raptor 7C/C+. Alibi se stalo v mých statistikách  1000. boulder 7A a výš!:) Proslýchalo se, že to měl bejt super projekt, nicméně zas tolik se mě to nelíbilo. Škoda materiálu, skála je jak u Mistra Kříže a trochu se drolí. Dál jsem si šel projít celej sektor, ale nic moc mě nezaujalo, hodně mechu nebo vlhký. Vracím se pomalu zpátky, zkusím zreevidovat Samet 7C, zkusím kroky, ale vlhká lišta nepouští. Zjišťuju, že nic nově vylomenýho není a tak to 7C morfo by mělo sedět. Na závěr zkouším Master of Jazz 7C, ale vlhký dírky mě opět zastavujou. 

Teď celej červen se budu muset věnovat studiu, takže skalek moc nebude :-/ ale těším se na léto a výjezdy do Boru a nějaký objevovací akce.


Ostaš: My 1000th boulder (of class 7A and higher)

After a week spent at Kralický Sněžník, I made use of the temperature drop and went to Ostaš. Warming up in easier boulders (Dreamer 7B, Le Pardon 7B), then exploring a new project Boudertherapy (on the left from Le Pardon). A nice route line is there -- perhaps a little waste of material, but the moves are worth it. A difficult start, the the backhand ascend and a final jump -- with both hands on the edge (similar to Memento). Tuning the moves, I hurt my finger. The pause was no good. I was quite sure in the start after a few attempts but I still had a hard time with the final jump. It was very difficult and also scary because there is a rock just behind your back. After a couple of falls and tuning up the coordination, I figured out how to do it. Class: Lighter 8A? V-Ray was wet so I went on for Dynosaurus (towards the E section). I climbed up Alibi 7B (OS) and managed to add a few moves from the sitting position (Raptor 7C/+). Alibi is the 1000th boulder of difficulty over 7A, according to my notes. It had a reputation of a great project but I was less than impressed. A waste of material - the rock is crumbling. Then I wanted to explore the rest of the section but there were no things which would attract my attention - either too much moss or too wet. Slowly coming back, I tried Samet 7C once again but couldn't get over the damp edge. I found no new broken pieces, so class 7C should still be precise. Finally I tried Master of Jazz (7C) but again - those moist holes stopped me. 

Now -- I am going to spend the June studying so there won't be much for rocks. But I do look forward to the summer -- to trips to Bor area and some new things, too.

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Its such as you read my mind! You appear to know a lot
about this, such as you wrote the e book in it or something.
I feel that you just can do with a few % to pressure the message house a bit,
however instead of that, this is excellent blog. An excellent read.
I will definitely be back.

Feel free to visit my blog post xerox 8560 ram error

Anonymní řekl(a)...

Switched out the cartridge, very same issue with grinding.
Don't know just what to do due to the fact that its 6 years old, and no real repair work places. I might tear it apart and check out it. Many thanks.

Review my blog post; xerox phaser 8560 ink sticks ()