úterý 25. ledna 2011

Poprvé v Bahratalu

Nějaká zkouška je za mnou, nějaká přede mnou. Dávám si chvilku rest od učení a společně se Štěpánem a Kubou Štambachrem navštívíme německou bouldrovou oblast Bahratal. Podmínky byly relativně dobré, teplota okolo nuly, takže to pěkně třelo, ale když se bouldr lezl hodně, tak začaly být některé chyty "oslizlé".

Začínáme u převísku hned nad parkovištěm. Rozlezeme se všici ve Wild East 7A+, a hned jdu na krásnou lištovačku Hackfleisch 8A+. V onsightu padám z hrany, tak si říkám to pustí hned, ale nepustilo. Ještě tam asi 10 x spadnu, pouští to až po změně programu, teda spíš jen jedné nohy, kterou dávám blíž k hraně. Mezitím doráží Džanglík, Štěpán Nosek, Foxík a chvilku po nich i Ondra Beneš s Marťasem. Zkouším se ještě našroubovat do Hackrobatika 8A+, první krok jde hned, další krok už ne, ani v neděli. Štěpa mezitím pošle Schaedelknacker 7C+, zkouším Flash, ale nepadá to. Kuba trápí Koi 7A+, který ho taky nepouští.

Jdeme dál k Engpasu 8A+. Chvíli ladím program, nic moc nevymyslím, stačí prostě pořádně zabrat za tu malou krysu, což se mi asi na 10. pokus podaří. Ondra Beneš je v tom taky dost dobrý. Kuba pošle skokové 7A napravo. Přicházej kluci a nápad jít na snad nejkrásnější bouldr Bahratalu, Kato 8A SD, ze stoje 7C. Pokoušejí to skoro všici, ladí program a já čekám na správnou chvilku, že zkusím Flash. No, dostal jsem stopku hned na začátku, trapný pokus. Chytnu se hned nástupových chytů ze stoje a dolézám až na vršek, takže trošku paradoxně dávám variatu ze stoje 7C na Flash. Zadaří se ještě Marťasovi a Štěpovi. Zkouším ještě SD, dlouho mě brzdí špatná noha, tak měním program a pošlu to. Video od Jardy Ježka here - http://dolnizlebcompany.com/?p=5026. Štěpa je v SDéčku taky dobře, zkouší to, dokud nezapadne slunko, bohužel nedává.

Večer strávíme na pizze a sledováním The Islandu u Ondry Beneše, který nám poskytl útočiště.

Další den začínám zase na Schlachthof blocku, a zase se rozlezeme ve Wild East, a pak hned z první rány zbombím Schnaedelknacker 7C+. Štěpa s Foxem valí na Kato, Kuba jde na Koi, tak mu dělám spottera. Mezitím přichází Simča Ulmonová. Kuba dává dobré pokusy, ale do výlezovýho madla ne a ne doskočit.

Když Kuba odpočívá, jdu na Heureku 8A. Nejprve zkouším variantu ze stoje 7A+, kterou ani na 5 pokusů nedávám. Tak na to kašlu a jdu si zkroknout SD. Najednou po pár pokusech dolézám až do toho 7A+, kde samozřejmě spadnu jak hruška. Hned dalším pokusem objevím schovanou dírku u hrany a konečně to dám ze stoje. Spočnu a dám to i ze sedu.

Jdeme zpátky ke Koi. Stavíme se u Simči, která zrovna suše dává Wild East. Kuba po chvilce na Koi kašle a jde si spravit náladu na Gendfarmerie 7B+ , ve kterém maximálně využívá svoji délku a po pořádném odpočinku pošle. Posílá to i Štěpa a Marťas, Foxíka zastavuje sníh ve výlezu. Kluci se přesunují ke Schwarzům a já si odskočím na Mufuti 7C, který na pátý pokus pouští. Zkroknu si ještě Zoom 7C+ a dám tam jeden pokus, ale traverz je vlhký, tak to nechávám uležet.

Čas se pomalu naplňuje, tak se jdeme ještě podívat na Diamant 8A+. Je trošku vlhký, ale to nevadí, relativně rychle si to zkroknu a dávám pokusy. V jednom, když už to nejtěžší je za mnou, se se mnou odporoučí k zemi bočáková lišta na levačku, takže bouldr lehce ztěžkne, ale myslím si, že i tak to těžší než 8A+ nebude. Dám ještě pár pokusů, chyty jsou už hodně propocené, takže příště.

Bahráč je super oblast na zimu, plno převisů, silové lezení, takže rozhodně doporučuju. A díky Ondrovi Benešovi, který nám poskytl teplý pelech.

Fotky a to, co jsme natočili, sem hodím až příští víkend.

As a form of relaxation during the exam period, visit of German Bahratal together with Štěpán and Kuba Štambachr seems a good idea. The conditions are good, with the temperature of about  zero with good friction but some holds gradually get slippery.  

They all start with Wild East 7A+, and Martin then moves to Hackfleisch 8A+, falls from on sight and spends quite a time by making up a change in his programme after which he finally succeeds. His attempts to climb Hackrobatik 8A+  are all in vain. Štěpa in the meantime sends Schaedelknacker 7C+ and Kuba fights with Koi 7A+, unsuccessfully.

At Engpasu 8A+  Martin tries to find some smart strategy but in the end strength is pretty enough Then the others come with the idea to try Kato 8A SD, from standing 7C. Martin makes an attempt to flash it but flashes only the 7C variety and then adds also SD. Video by Jarda Ježek is here - http://dolnizlebcompany.com/?p=5026. Štěpa tries the same but in vain, even though he is doing well. 

The next day starts at Schlachthof block and Wild East  serves as a warm up again. Martin then sends Schnaedelknacker 7C+  and after some time spent by watching he goes to Heureka 8A. First he tries the version from standing position 7A+, but he fails so he tries SD. Suddenly he gets to the 7A+, where he falls and in the next attempt finds a hidden hole and finally makes it. And he adds the version from sitting, too.

Kuba gives up Koi and moves to Gendfarmerie 7B+ where he can use his height. Martin climbs Mufuti 7C after five attempts. He also tries Zoom 7C+ but it is moist so he postpones it.  

The last stop is Diamant 8A+, a little bit moist but Martin doesn't mind that much. After vreaking off a hold the boulder gets a little harder but not harder than 8A+. 

Bahratal is wonderful in winter, there are many overhangs and climbing there requires strength. 

The photos and videos coming soon.

Žádné komentáře: