čtvrtek 11. února 2010

Noční můra v krásném snu, Fontáč 2010

Po roce jsme opět zajeli do Fontáče. Já, Štěpán, Honza Chvála a Michal Štěpánek. Předpovědi byly dost různé, tak jsme to riskli, ale byla to špatná volba.

Day 1 -Po cestě dost sněžilo a asi 50 km před Fontáčem začalo hodně pršet. Když jsme přijeli, byly všude velké kalužiny, skály dost mokré ale i přesto jsme zastavili v Cuvieru okolo sedmé ráno a vyrazili do skal. Koukáme, co je suché, ale snad nic není, tak to balíme a jedeme se podívat na Aqua planning, silový 7C v asi šestimetrovém převisu, je ale taky mokrý, takže nic.

Další zastávkou je další převis v Elephantu, trošku bloudíme ale nakonec nacházíme. Převis je totálně zachcaný, tak aspoň koukáme po skalním městečku. To je dost otevřené, takže bereme matky a lezeme. První boulder jé mokré 6Áčko. Pak se jdu projít do skal a nacházím suchý La Barre Fixe, dle průvodce 7A+, dle bleau 7B+, pravda je asi někde mezi. Nějak se mi nejde odlepit od země, Chválič na to kouká a posílá to na flash. Hned po jeho přelezu to pošlu taky a Štěpán nenechá nikoho na pochybách. Michalovi se nelíbí zved za jednoprstovku, tak šetří sílu.

Pak jdeme na nějaký převísek, který ani není v průvodci. Kluci zkoušejí, ale mokré chyty je zastavují v přelezu. Nakonec se přesouváme k boulderu Coup De Lune 7C. První dva chyty jsou úplně mokré, naštěstí jsou vedle nich oblinky, které se dají držet. Pak levou oblinka, pravá pata k ruce, docela dobrý chyt, přídrž, nohy co nejvýš a dlouhý nátah do oblinky, která je bohužel trošku vlhká, pak už jen madlo a nahoru. Hned prvním pokusem pohladim oblinku, ale je dost vlhká. Honzovi moc nátah nejde, Štěpovi chybí kousek. Já tu oblinu nakonec trefím, nenechám si ji ujet pod rukou a dávám. To je pro dnešek všechno, šetříme sílu na další dny tak se jedeme ubytovat do Premiere Classe v Nemours. Večer zkoukneme na netu bouldry, co nás čekají zítra v Cuvieru.

 
 
 Big Golden 7C+


  
Big Golden 7C+

Day 2 - Kameny se zdají pořád dost mokré, ale lepší než včera, takže se jde lézt. První zastávkou je kámen Biceps moui, kde kluci zkoušejí stejnojmenný boulder za 7B. Docela vlhký, ale kluky pouští. Honza dává jak jinak než na flash a Štěpa po chvilce taky. Já si zkusím variantu napřímo - Vert Clair za 7B (7B+ ani náhodou). Těžký nátah ze spoďáku do vlhké oblinky a už lehký výlez. Po pár pokusech udržím vlhkou oblinku a trošku si zabojuju ve výlezu. Kluci taky zkoušejí, ale oblinka je zastavuje v přelezu, za sucha to určitě pošlou.

Pak se jde k legendě La Marie Rose 6A, no docela tvrdé 6A :) Michal po pár pokusech přelézá a my už celí nedočkaví jdeme na Coup De Feel 7C (dříve 7C+, dneska spíš lehčí 7C). Začátek lehký, a pak už docela ve výšce poskákat, dnes vlhké, oblinky. Mě to po chvilce pustí, klukům, když už jejich snaha vypadá na přelez, začíná mrholit a obliny zatékají. Tak se jde dál.

Vytváříme Camp u Big Bosse. Michal bere matici a vrhá se do kouzla Fontáče. Já chci zkusit Big Golden 7C+, dávám skoro hned, Honza taky, ale jak se později ukázalo, vylezli jsme Supra Golden 7A+. Trošku se snažíme ještě urvat aspoň první krok v Tritésii 7C. Honza vypadá dost nadějně, mně nějak nesedí malý, trochu vlhký stup. Pak kluci koukají do Big Bosse 7C, ale nějak nemůžou udržet nohy při druhém kroku. Já koukám na krásný vysoký Watchtower 7B+, a po chvilce dávám.

Nakonec chce Štěpa ještě zkusit Verdict 7C+/8A, já koukám po okolních bouldrech. Nakonec docela zničení jedeme do premiéru a po cestě ještě omrkneme Rocher Gréau a Petit Bois.

Day 3 - Probouzíme se do mlhava. Nejsušší bylo asi Rocher Gréau, tak jedeme tam. Kluci nakonec restují, ve víře v lepší zítřky a já pokouším lišty v Les Conquistadores 7B a Mégalithu 7C/C+. Conquistadores padá docela rychle, Mégalit už je tvrdší oříšek. Lišty jsou docela pozitivní, zastavuje mě spíš mokrá oblinka. Po asi půl hodince mi trošku zabere a pouští tak do madla, trošku problém je ještě výlez, ale naštěstí to už dávám, zrovna mi začala trošku týct krev z ukazováčku.


Day 4 -Probouzíme se do mírné mlhy a je cítit i pokles teploty. Na autě je pár sněhových vloček. Jede se opět do Cuvieru. Rozlézáme se na nějakých 7áčkách, a v tu chvíli začíná sněžit. Pořád lezeme, ale lezečky jsou mokřejší a mokřejší od bouldermatky a hlavně chyty se už občas nedají ani držet. Mizíme pod převis, ke karnáži. Michal zkouší Helicoptéru a já s Chváličem pošleme Carnage Assis 7C, i když výlez už je totálně mokrý. Jedno z těch lezitelnějších céček ve Fontáči. Napadá nás vyrazit někam pod převis. Aqua planning je jasná volba. První část bouldru je pořád dost vlhká, jeden chyt uplně prochcanej. Chválič si hrozně zařve a posílá direkt za 7B. Po chvilce i já přelezu mokrý začátek a z madel mířím doprava, shyb a je tam 7C. Nakonec se ještě jedeme podívat na Opium 8A a Hueco tanks 7C+. Kdyžtak na Hueco Tanks ani nechoďte, protože pravděpodobně majitel pozemku zasral chyty nějakou vazelínou!

Časem bude i videjko:)After a year's break Martin, Štěpán, Honza Chvála and Michal Štěpánek visited Fontainebleau AKA Fontáč. The forecasts were very different so they took the risk but the choice wasn't a good one.

Day 1 - It was snowing heavily and at about 50 km to Fontáč it started to rain. Everything was wet so they went to have a look at  Aqua planning 7C which is in a six meters of overhang. It was, however, soaked, as well. 

The next stop was an overhang in the Elephant, a bit difficult to find. As it was soaked, too they looked at the rocks. After a while Martin found a dry boulder -  La Barre Fixe 7A+ or 7B+. Honza Chvála, watching Martin's unsuccessful attempts tried it himself and climbed the boulder flash. After that MArtin finally succeeds and Štěpán follows his example.

Then they go to Coup De Lune 7C. The first two holds are completely wet but there are places to hold next to them. After some struggle Martin climbs it. After that they finished and went to find some accomodation. The plan for the next day is to go to Cuvier.

Day 2 - The stones were still wet but dryer than the day before, so they made a first stop at Biceps moui, where the boys tried a boulder of the same name - 7B. Honza climbs it flash and Štěpa then does it, too. Martin tries and does the straight version - Vert Clair 7B. 

Then comes the legendary boulder La Marie Rose 6A, very hard one. Michal climbs it after several attempts, the rest goes to Coup De Feel 7C. Martin succeeds, the others are stopped by rain. 

They make a camp at Big Boss. Martin wants to try Big Golden 7C+, so he goes for it and wins, Honza follows but later on they find out that they climbed Supra Golden 7A+. After some attempts in Tritésia 7C. and Big Boss 7C, Martin climbs Watchtower 7B+

Štěpa wants to try Verdict 7C+/8A, and then they end.

Day 3 - The morning is misty. They go to Rocher Gréau because it was the least soaked. Martin tries Les Conquistadores 7B and Mégalith 7C/C+Conquistadores is quite easy, Mégalit is much more difficult but Martin climbs it.

Day 4 -After warm up in Cuvier the next day it starts snowing again. Michal tries Helicoptéra and Martin and Chválič send Carnage Assis 7C, despite the fact that it is - surprisingly - wet. As they need to get under an overhang, they go to Aqua planning. Chválič does his best and climbs it directly -7B. Martin climbs it slightly differently - 7C. Their last stops are Opium 8A and Hueco tanks 7C+. Martin recommends not going to the latter as someone (probably the owner of the parcel) greased the holds with vaseline.

Žádné komentáře: