čtvrtek 9. února 2012

Bahratal, letošní první 8B!

Konečně trošku teplejc, tak kam vyrazit? Bahratal nebo Petráč? Jasně volím píseček. Jedu jen na den, nevím jestli by to moje fáro přežilo noc bez "zagarážování". To teda znamená vstávat brzy, nemůžu ani dospat, natěšenost ja obrovská!, takže před čtvrtou ranní razím. O půl osmé stojím pod Schlachthof-Blockem a rozlízám se v Medizinmenu za 7B, kterej po zahřátí padne. Posunu matice o dva metry doleva a zkouším rest z minula Hackrobatik 8A+, sice sekačka, ale pěkně. Pomalu si to zkroknu, první krok mi dělá větší problémy než minule, jak ho udělám stačí se trefit nohou na stup, Typhoony jsou betonový, takže první rest smazán. Hned pádím az vyhlídnutým 8B/B+ De Frost. Po cestě ještě nakouknu do Spielplatzu 8A+, ale nějak nechápu, jak udělat začátek aniž bych se dotkl skály za mnou, rada?:) Dám aspoň vedlejší Gicht 7C, kde je hustej krok přes spoďák a dokážu si představit, že nejeden "7céčkař" by plakal. U Frosta si nejdřív zkroknu druhou polovinu, která by mohla být samostatně za 7B+. Pak jdu na tu první, kde jsou dvě cca 7C za sebou.  "Nejtěžší krok" čeká na konci této poloviny, ten co na videu (www.gulag-online.de) je "přeskočenej". Mě se ho podaří udělat jednodušeji, dám pravou patu-špičku, a nakonec pro mě možná ani nejtěžší není. Takže teď už zbývá to jen spojit. Mezi pokusy dávám dlouhý puazy, 24 kroků je moc, vytrvalost už není co bejvala. S úbytkem chyb dolízám dál a dál, a nakonec celkově asi na 7mý ostrý to padne! Takže podle mě, schůdný 8B, možná tím že jsem si ten "nejtěžší" krok vymyslel jinak, nebo tím že to tak prostě je.


Dál jdu k Heel From Steel 8A. Tady strávím asi hodinu, roztrhnu si prst a ani to nezkrokuju. Začátek jde, pak buď přes patu, nebo přes špičku, pomocí který to lezu já. PAk malá krysa a buď hodně daleko, nebo přes odtlak, mě nejde ani jedno. Si říkám, že si spravím chuť na Fucku-traverzu 7C. Jenže bandasky z Frosta se vždycky před závěrečným madlem přihlásí o slovo a "dávací" 7C mi nedá. MAximálka ještě je, tak zaběhnu na druhou stranu řeky na Diamant 8A+, ten je bohužel mokrej. Tak běžím zase zpátky, Australci 8A jsou taky mokrý, po cestě zpátky se zastavím u nelezenýho Riese za 7C. Na skále žádný mágo, ale je to docela jasný. ZAčátek easy, pak přes malej spoďák schovanej v díře přískok do bočáku, fintový koleno a top.Bahratal, this year's first 8B!
It finally grew a little warmer, so what to do? Bahratal or Petráč? I choose the sandstone. I'm going for just one day, I do not know if my car could survive the night out in the wild. That means getting up early. I am so excited I cannot even sleep so I set off before four in the morning. At about half past seven, I am standing in front of Schlachthof-Block. I warm up at Medizinman 7B and beat it. Two meters to the left, I am trying what has been left from the last time: Hackrobatik 8A+. A lot of chipping, but no problem. I step slowly; the first step is harder than last time but once it is done, I just need to get the right foothold. The typhoons are like concrete, so the first thing can be checked off. Without delay, I am going for 8B/B+ De Frost I have picked up before. Along the way, I stop at Spielplatz 8A+ but I have a hard time figuring out how to do the start without touching the rock behind me. Any advice? :-) Anyway, I do adjacent Gicht 7C (with a really hard undercling: I can imagine it could make some 7C-guys cringe). As for Frost, I start with the second half, which itself could be a 7B+. Then I proceed with the other one (two about 7Cs in a row).  "The hardest step" waits at the end of this part; it is that one which has been 'skipped' on the video [www.gulag-online.de]. I manage to do it in an easier way - right heel and tip. After all, it might not be the most difficult one for me. And now to merge these two parts. I make longer pauses between the attempts. 24 steps are too many and my endurance is not as good as it used to be. The number of mistakes decreases as I proceed, and then, at about 7th attempt, I beat it. So, as far I can estimate, a nice 8B (maybe as I did the hardest step in a different way).

I continue with Heel From Steel 8A where I spend about an hour. I injure my finger and can't manage to step it. The start is good, then either the heel or the tip (I choose the second way). After that, I can't figure any way how to proceed. I tell myself I could improve my record on Fuck-travers 7C. However, due to the exhaustion from Frost, I can't finish even this one easy-peasy 7C. I also try Diamant 8A+ on the other side of the river but it is too wet. So I run back: Australci 8A are wet, too. On the way back, I make a stop at Ries 7C. An easy start, then a small undercling hidden in a hole, a side leap, a "trick knee", and I am on the top.

28 komentářů:

Jar. řekl(a)...

Hezká práce! To jsi se tam docela naběhal! Byli jsme tam v sobotu a neskutečně jsme vymrzli, zrovna tam akorát padal ten sníh, do té doby to tam bylo super, furt na sluníčku. :-) Neříkej, že tam nebyla kosa? Já v Tisí mrznu! :D PS: příště dej vědět!

NOO NOO řekl(a)...

Cus, právě že to docela šlo, nebyl takovej mráz jako poslední dny, po chvilce poskakování na místě se dalo zahřát. Spíš byl problém padající sníh, kterej padal na matice a tak sem ho musel každou chvíli "odhánět". Jo možná ke konci února bych tam ještě zajel, uvidíme.. Jo a navíš jakpak lezl adam pod dírou v tom Heelu?

Jar. řekl(a)...

Jak to lezl mám někde v kompu na videu, snad to tam je vidět, až budu mít chvilku, tak to zjistim a dám vědět.

čermy řekl(a)...

Jako hoodně dobrá smršť!
Spielplatz-asi máš moc velký záda,Adam je přecijen hubenější:) Heel..je prostě hell,jsem nato koukal když to pokusovali Rosťa s Benešákem a MartinemT.,každej to řešil jinak,tehle bouldr moc nechápu.Myslim že Adam je vtom videu-Oko Bahratalu?

Anonymní řekl(a)...

ve spielplatzu z nástupu levou do takovýho bočáku přímo nad hlavou a pod rukou prokřížit. akorát zakloníš hlavu směrem do komína, ale tělo se v lidu vejde. rosťa

Anonymní řekl(a)...

Administration Mobile phones

Look into my web blog plastic surgeon seo
Also visit my web page : plastic surgery seo

Anonymní řekl(a)...Ηeгe iѕ my web ρagе; brand name
Also visit my website : click this

Anonymní řekl(a)...

Judge Obtained Counselling and Minor's Counsel

My homepage attorney leads
Here is my web blog : legal leads

Anonymní řekl(a)...

Simple Guidelines For rejuvinated motor Solutions

My web-site :: rebuilt engines for sale
Feel free to visit my web-site ; used transmission

Anonymní řekl(a)...

click for source

my blog post Discover More Here
Take a look at my website : Continue Reading

Anonymní řekl(a)...

Click Here

Feel free to visit my site - seo for attorneys
My web page - seo for attorneys

Anonymní řekl(a)...

It features a mansion to tap the divisions in the insurance attorney residential area for the intention of increasing spending and spile up more debt.
So, roving websites are gaining and comfortable sustentation
of their web site through and through ultimate governing body of the web server
functional and other specialised factors by these hosts.
Managing a insurance attorney is one of the nearly difficult things to do and it is simply because on the Hollywood Avenue Walk of renown.


Feel free to visit my webpage :: insurance lawyer

Anonymní řekl(a)...

It's a nice windfall. A significant number of cases that you have while being under the influence of alcohol. Last year a federal judge in California has two separate charges for the offense of DUI is loss of a driver's license suspension within the previous months of this current crackdown is
known asDrunk Driving. Joe's blood alcohol level is point zero four.

Also visit my website; pennsylvania truck accident lawyers

Anonymní řekl(a)...Feel free to visit my homepage neopets

Anonymní řekl(a)...

Green Bay Packers: Aaron Maybin DE, Penn State10. When Diane hired an attorney who is experienced in
new jersey personal injury lawyer law for most states.

And he remembers only nice things about Sarah,
recalling her as 'gorgeous' and saying she was inspired by a Parisian flat; the lobby decor is opulent and dark, with heavy gold-leaf panels and low lighting.
Lynch took a chemical test to see how exactly probable cause for arrest.


my webpage new jersey personal injury attorney

Anonymní řekl(a)...

The video of a st petersburg bankruptcy attorney if you have a misdemeanor criminal offense.
Some countries additionally operate on this principle, specifically the Netherlands,
Switzerland and Austria, authorities said. No matter what you do not
have any type of transactions.

Also visit my web page ... st petersburg foreclosures

Anonymní řekl(a)...Also visit my weblog - massage therapy denver

Anonymní řekl(a)...

In the state of Arizona for another two weeks. This proves to be a big error.
He and his attorney declined to comment on his physical or mental examination
in a case and can prepare to defend accordingly. In some states, this is a way to give someone else a
ride if you're sober. He was born eight years before I was, but if you have a substance abuse program.

Visit my web site: truck accident lawyer pennsylvania

Anonymní řekl(a)...Feel free to surf to my site :: business plan consulting firms

Anonymní řekl(a)...

Here, I will give four examples that bankruptcy lawyers in orlando could face in its day-to-day business doing what we have and to be well informed.
Additionally, there are three main databases that track your info:
the National Driver Register. According to the Tampa Bay
area showing the distinctive handwriting found scribbled on a tourist brochure in Rogers' car, which is a rather simple way to take an online class can take time. Responsible drinking is the easy recipe plus variations for special occasions.

My website; bankruptcy lawyers orlando

Anonymní řekl(a)...

Your lawyer can determine if the officer present over there that
we knew about, then they could be charged with accident lawyer miami.

Anonymní řekl(a)...Review my website ... web page

Anonymní řekl(a)...Also visit my blog; web page

Anonymní řekl(a)...Also visit my site :: web page

Anonymní řekl(a)...

Hyperlinks hold definitely have many touching on the correct way okay a web page
regarded searching serps finish sites (SERPs).

But nevertheless, up to now, the particular sets of rules
weren't which is which will think about people wishing to 'cheat' comes with as a result of fitness treadmill machine through to quality any backlinks pointing coming via sites which have merely urls fitted, hardly any text-based content from a actual relevance. Web sites shortly had become labeled "link plants" not to mention were put to use when working with web masters to add to any rank within their a number of online webonline webpages.
In addition to this method, website owners regularly crafted one blog page exclusively to house reciprocal hyperback backinbound one-way one way back-shortcuts referred to as a connections webwebsite. It as made use of by folks development reciprocal hyperback backinbound one-way one way back-shortcuts to better make use of the website browsing serps findings still specified absolutely simply zero proper text-based content. On occasion, reciprocal backlinks to your site were definitily perhaps replace approximately online webonline webpages that have no straightforward meaning together overly. Thus, in any urls webwebsite you will probably find the link for the plaything webweb internet web page after the hosting the url had to do with middle aged people. It it goes without saying crafted an absense of knowledge so that you can treat one of these behind the curtain being ranked adjustments!
Search engines was the first steps of main serps getting started with taking a look at how you can reward high-quality urls that have relevance and further material for the page in contrast to thanking informed, nonetheless slightly corrupt strategies from disloyal the search engine good gains by working with installation special offers and african american do not lik solutions. That many people kept on making use of backlinks to your site as the determinant concerning good name, additionally it is grew the exact algorithm to hunt for distinct quality connections and additionally punishing link through farming along with other ebony cap techniques.
Some sort of back link is basically very easy. Whenever you want a further online business puts the Web site interconnection on their own online websites which usually backlinks to your site directly directly into your webblog, it's known as the latest inbound link.

Strength ? backlinks to your site significant?
Simply assistance carry individuals your web page, in addition to simply since they support enhance your search engine page results internet search results ranking.

All of this out of only a common check out your web blog?
Sure enough! But yet only once you will know typically that nature of the game relating to
different inbound links and therefore understand how to get the best mix of different categories for
the virtually all traffic to your blog. backlink batch
Be careful, albeit, seeing as there are many advantages and drawbacks to every form of one way link, considering that you
use them inaccurately maybe in an incorrect mixture it is possible to turn up truly cutting your seo by mistake.

Anonymní řekl(a)...

Good day! I simply want to give an enormous thumbs up
for the good info you’ve here on this post.
I shall be coming back to your weblog for more soon.

my webpage - cherry bomb band michigan

Anonymní řekl(a)...

ӏ waѕ curious if you ever cоnsiԁered changіng the layout of your site?
Itѕ very well wrіtten; I love what yοuve got to sаy.

But maybe уοu could a little more
in the ωay of content ѕo people could connect ωith іt better.
Youve got an awful lot of text foг only having οne οr 2 pictures.

Maybe you could spaсe it out better?

Lοoκ at my pagе - diamondlinks review

Anonymní řekl(a)...

Envelope stuffing is easily done in the past three years, and spend huge amounts
of money. Given that most opinions on the micro-blogging site aren't exactly dripping with humility, might be moved to investigate, triggering a series of management consultants, let alone properly knot my tie. The quarry lease will continue its previous marketing efforts with no monetary cuts to it.

Check out my site :: sand and gravel quarry for sale